Publikováno

Co je syndrom PANDAS?

PANDAS je dětská autoimunní neuropsychická porucha spojená se streptokokovou infekcí.

Děti se syndromem PANDAS mohou být snadno chybně diagnostikovány. Syndrom svými příznaky může připomínat poruchu pozornosti spojenou s hyperaktivitou (ADHD), autismus nebo OCD. Tato onemocnění však nesouvisí s žádnou infekcí.

PANDAS syndrom je neurologický stav, který se může náhle objevit po streptokokové  infekci. Proto je důležité, aby rodiče či opatrovníci vždy poskytli lékařům kompletnímu anamnézu dítěte a informovali je, pokud se po infekci příznaky dítěte změnily.

Příčiny

Tento syndrom se spíš projevuje jako skupina příznaků než jedno specifické. Přesná příčina zatím není jasná. Děti mohou mít k tomuto syndromu genetickou predispozici. Streptokoková infekce pak může tento syndrom aktivovat. 

Příznaky

Příznaky, na které je třeba se zaměřit:

  • Motorické tiky: Neobvyklé a nepravidelné pohyby, které dítě nemůže ovládat.
  • Slovní tiky: Dítě s verbálními tiky může křičet náhodné fráze nebo nesmyslná slova a slabiky.
  • OCD: Děti s OCD mají různá nutkání, např. neobvyklé rituály, jako je počítání nebo čištění, aby zmírnily svoje vtíravé myšlenky a úzkost.

Léčba

V současné době nedokáže žádný laboratorní test PANDAS rozpoznat. Místo toho se lékaři spoléhají na příznaky a anamnézu dítěte. Prvním lékem by měla být antibiotika, která zabijí streptokokovou bakterii. Pokud se příznaky po antibiotikách nezlepší, lékař doporučí přejít k léčbě tiků a OCD. Děti většinou reagují na antibiotika dobře a jejich příznaky se často zlepší nebo úplně odezní.

PANDAS se při správném léčení často zlepší, a i když ne, jeho projevy jsou zvládnutelné. Díky pokračující léčbě a podpoře rodiny může mít dítě opět šťastný a zdravý život.

Tento článek vychází z www.medicalnewstoday.com, kde také naleznete více informací o tomto tématu.

Zdroje: