Publikováno

Co bychom měli vědět o hluboké žilní trombóze?

Hluboká žilní trombóza vzniká, když se začne tvořit krevní sraženina v hluboké žíle, obvykle v dolní končetině. Důležité je také zmínit, že u většiny případů se projevuje pouze na jedné noze.

Někteří lidé mohou tímto onemocněním trpět, aniž by si toho všimli, jedny ze symptomů jsou:

  • Pocit tepla na postiženém místě
  • Bolest končetiny začínající v lýtku
  • Červená nebo neobvykle zbarvená noha
  • Otok na postižené končetině

Komplikace

S tímto onemocněním bychom si neměli zahrávat. Pokud se trombus nebo sraženina odlomí nazývá se embolem. Embol se pak může dostat do plic a způsobit plicní embolii. V průzkumu z roku 2017 se hluboká žilní trombóza dokonce stala jednou z nejčastějších příčin úmrtí matek v moderním světě. Naopak u dětí je tato nemoc velmi neobvyklá.

Rizikové faktory

Mezi rizikové faktory patří prodloužený pobyt v nemocnici nebo dlouhé sezení např. při cestování letadlem. Výrazně také riziko narůstá u těhotných žen.

Prevence

Pokud je lidské tělo dlouhodobě neaktivní, může se v dolních končetinách a pánevní oblasti nahromadit krev a utvořit sraženinu. Lidem vystavujícím se rizikovým faktorům se proto doporučují následující způsoby, které zabrání jejímu vzniku:

Pravidelný pohyb – Lékaři doporučují hlavně pravidelný pohyb, aby se stimuloval průtok krve a snížilo se tím riziko sraženiny.

Udržování tlaku v rizikové oblasti – To může zabránit hromadění a srážení krve. Pro zvýšení tlaku se doporučuje nosit kompresní punčochy, které tlakem na dolní končetiny zajistí rychlejší tok krve.

Antikoagulační léky – Pokud předchozí možnosti nejsou možné, může vám také lékař předepsat antikoagulační léky proti srážení krve.

Americká kardiologická asociace (AHA) doporučuje 150 minut cvičení (střední až vysoké intenzity) každý týden, abychom zabránili vzniku této hluboké žilní trombózy.

Tento článek vychází z www.medicalnewstoday.com, kde také naleznete více informací o tomto tématu.

Zdroje: