Publikováno

Štítná žláza a deprese: Co potřebujete vědět

Špatně fungující štítná žláza i deprese mohou ovlivnit vaši každodenní náladu, stále také rostou důkazy o souvislostech mezi těmito dvěma onemocněními.

Hypotyreóza je stav, kdy štítná žláza produkuje příliš málo hormonů. Možné příčiny tohoto stavu jsou autoimunitní onemocnění, odstranění štítné žlázy nebo radiační léčba (ozařování).

Problémy se štítnou žlázou mohou mít mnoho důsledků, včetně způsobení příznaků deprese.

Může deprese způsobit hypotyreózu?

Mezi těmito stavy může existovat spojitost, je ale nepravděpodobné, že by deprese dokázala způsobit hypotyreózu.

Existuje však výzkum, který naznačuje, že hypotyreóza může u některých lidí k depresi vést. Jednou z příčin může být užívání léku na poruchy nálady, narušující duševní zdraví, které mohou ovlivnit fungování štítné žlázy.

Může hypotyreóza způsobit depresi?

Při nesprávném fungování štítné žlázy se u některých lidí mohou rozvinout problémy související s jejich duševním zdravím. Pokud štítná žláza produkuje málo nebo naopak mnoho hormonů, může způsobit změny nálad.

Hypotyreóza může ovlivnit schopnost myšlení, ztěžovat učení nových věcí a ovlivnit i vaši náladu. Může ovlivnit produkci hormonů a narušit chemickou signalizaci v mozku, která vede k depresi.

U lidí s těžkou formou hypotyreózy se dokonce mohou vyskytovat příznaky deprese nebo demence, tento jev se nazývá pseudodemence.

Hypotyreóza a úzkost

Hypotyreóza má mnoho příznaků, nejčastěji jsou psychiatrické a ovlivňují fungování mozku.

Tyto problémy představují 212 % prvních příznaků lidí s hypotyreózou, zahrnují:

  • Úzkost
  • Problémy se soustředěním
  • Poruchy řeči
  • Zhoršení paměti

Přibližně 3040 % lidí s hypotyreózou trpí úzkostnou poruchou. Zůstává však nejasné, zda hypotyreóza tuto poruchu opravdu způsobuje. Některé studie zjistily, že přibližně stejný počet lidí trpí touto poruchou i bez hypotyreózy. To znamená, že může vznikat v důsledku jiných faktorů, jako je třeba životní styl nebo genetika.

Tento článek vychází z www.medicalnewstoday.com, kde také naleznete více informací o tomto tématu.

Zdroje: