Publikováno

Může kokosový olej pomoci při léčbě lupénky?

Lupénka je autoimunitní onemocnění, které na kůži způsobuje bolestivé, svědivé a šupinaté skvrny zvané plaky. Zatímco konvenční léčba může pomoci zvládnout plaky, někteří lidé uvádějí jako účinnou léčbu kokosový olej.

Žádné současné vědecké studie však nepotvrzují, že by se jednalo o účinnou léčbu nebo lék.

I přesto je kokosový olej účinným hydratačním prostředkem, a i když přímo nepomáhá zmenšit velikost a rozsah lupénky, může zmírnit suchost, která ji doprovází.

Úplný lék na lupénku neexistuje, ale lékař vám může pomoci zvládat příznaky pomocí léků. Ke zklidnění příznaků však může pomoci i použití přírodních nebo domácích prostředků.

Mějte na paměti, že domácí prostředky mohou některým lidem pomoci a jiným ne, stejně jako mohou pomoci při jednom výskytu a při jiných ne.

V tomto článku se podíváme na účinnost kokosového oleje jako léčby lupénky a také na další možné domácí prostředky.

Kokosový olej a lupénka

Kokosový olej je přírodní hydratační prostředek a jeho použití může pomoci snížit suchost pokožky, zejména v zimě.

Olej je k dostání ve většině obchodů se zdravou výživou, a to buď v čisté formě, nebo jako součást pleťových mlék a mastí.

Pokud má člověk na pokožce hlavy lupénku, doporučuje Národní nadace pro lupénku vmasírovat olej do pokožky hlavy.

Dětem s lupénkou Národní nadace pro lupénku také doporučuje přidávat kokosový olej do teplé koupele pro zklidnění pokožky jako alternativu k tradičním koupelím s ovesnými vločkami. Po koupeli kůži osušte, aniž byste ji intenzivně třeli.

Smíchání kokosového oleje s aloe vera může také posílit jeho zjemňující vlastnosti.

Navzdory těmto neoficiálním důkazům, v současné době nejsou k dispozici dostatečné důkazy, které by doporučovaly kokosový olej jako účinnou léčbu lupénky.

Vědci zkoumali jeho aplikaci před použitím terapie ultrafialovým světlem, ale výsledky nebyly jednoznačné.

Nežádoucí účinky


Jako lokální léčba je kokosový olej bezpečnou volbou bez mnoha, pokud vůbec nějakých, nežádoucích účinků. Sám o sobě však jako účinná léčba lupénky slouží jen zřídka. Obvykle se používá jako zvlhčující terapie, vedle jiných léčebných postupů.

Kokosový olej může případně vyvolat alergickou reakci, pokud je na něj člověk citlivý. Alergická reakce by způsobila další zarudnutí, svědění a teplo v místě kontaktu na kůži.

Osoba možná bude muset vyzkoušet jiné lokální, hydratační ošetření, aby se příznaky zmírnily, protože kokosový olej často není účinný.

Co způsobuje plaky u lupénky?


Lupénka narušuje imunitní systém a dává tělu pokyn, aby kožní buňky rostly rychleji než obvykle – spíše v řádu dnů než týdnů.

Tělo se těchto kožních buněk nezbavuje jako obvykle. Místo toho se buňky začnou hromadit na kůži a způsobí vznik charakteristických plaků u lupénky.

Lupénka je chronické onemocnění, které se obvykle přenáší v rodině nebo vlivem prostředí, ale není nakažlivé. Autoimunitní povaha lupénky však znamená, že úplné vyléčení zatím není možné.

Kokosový olej sice nemůže zvrátit tento proces nadměrné tvorby kožních buněk, ale může poskytnout hydrataci a dočasnou úlevu.

Co je to kokosový olej?

Podle Harvardovy univerzity získává kokosový olej na popularitě jako lokální léčba i jako olej na vaření. Díky své chuti je vhodný jako přísada do pečiva a dalších pokrmů.

Kokosový olej obsahuje 90 % nasycených tuků – mnohem více než máslo, sádlo nebo hovězí tuk. Kokosový olej však pomáhá zvyšovat hladinu lipoproteinů s vysokou hustotou (HDL) neboli „dobrého“ cholesterolu, přestože zároveň přispívá ke zvyšování hladiny lipoproteinů s nízkou hustotou (LDL) neboli „špatného“ cholesterolu ve stravě.

Lokální kokosový olej lze také použít jako kosmetické ošetření, a to mnoha způsoby. Patří mezi ně např:

  • hydratace pokožky
  • zlepšení struktury vlasů
  • redukce strií
  • odstraňování make-upu

Při aplikaci na pokožku může kokosový olej zmírnit záněty kůže. Může také pomoci zmírnit suchost pokožky, protože snižuje množství vody, které se z pokožky ztrácí.

Mastné kyseliny mají také zklidňující účinky na pokožku při léčbě lupénky. Kokosový olej může pomoci změkčit pokožku, protože obsahuje kyseliny laurovou, kaprinovou a kaprylovou, což jsou všechny typy mastných kyselin.

Kyselina laurová má také antimikrobiální aktivitu, která pomáhá snižovat riziko kožních infekcí a podráždění.

Další přírodní léčba lupénky

Zatímco k léčbě příznaků lupénky jsou k dispozici lokální masti, perorální a intravenózní léky a světelná terapie, řada přírodních a alternativních látek prokázala pozitivní účinky na psoriatický plak.

Mezi alternativní a domácí prostředky na zklidnění lupénky mohou patřit následující:

Aloe vera a propolis: Kombinace aloe vera a propolisu, přírodního včelího produktu, prokázala ve studii z roku 2018 slibné účinky na lupénku.

Rybí olej: Zařazení některých mastných kyselin do stravy může pomoci udržet normální tělesné funkce a zabránit anomáliím kůže.

Probiotika: Podle studie z roku 2013 mohou některé mikrobiální doplňky pomáhat regulovat imunitní systém, například Bifidobacterium infantis. To by mohlo pomoci snížit zánětlivé účinky lupénky.

Koupel s koloidními ovesnými vločkami nebo epsomskou solí: Některé neoficiální důkazy naznačují, že koupel obsahující oves nebo epsomskou sůl může zmírnit příznaky. Následné použití hydratačního krému by také mohlo pomoci udržet vlhkost v kůži.

Vystavení slunečnímu záření: Fototerapie je uznávanou léčbou lupénky, protože ultrafialové (UV) světlo zpomaluje růst kožních buněk. Přirozené sluneční světlo také obsahuje UV záření a 5 až 10 minut pobytu na slunci v jeho nejvyšším bodě, kolem poledne, může přinést podobné účinky.

Jen málo studií podporuje přírodní prostředky jako léčbu lupénky. Mnoho důkazů podporujících jejich používání je neoficiálních a kontrolovaný výzkum poskytuje nepřesvědčivé výsledky.

Vyzkoušení těchto možností je však zřídkakdy škodlivé, a pokud v konkrétních případech přinesou úlevu, může to zlepšit kvalitu života lidí s lupénkou.

Před zahájením jakékoli alternativní léčby lupénky vyhledejte lékařskou radu, abyste se ujistili, že tato léčba nebude interferovat s předepsanými krémy. Je možné, že člověk bude muset vyzkoušet několik různých léčebných postupů, než nalezne účinnou úlevu.

Shrnutí


Někteří lidé naznačují, že kokosový olej je vhodnou alternativní léčbou lupénky. I když jeho účinnost potvrzuje jen velmi málo vědeckých výzkumů, může mít na některé lidi zklidňující účinek a je bezpečné ho vyzkoušet.

Jako přírodní hydratační prostředek by kokosový olej mohl pomoci pokožce udržet vlhkost po koupeli. Obsahuje také několik mastných kyselin, které některé studie spojují s pozitivními účinky na pokožku.

Lupénka zatím není léčitelná, ale některé přírodní prostředky, jako je aloe vera s propolisem, vystavení slunečnímu záření a rybí tuk, mohou v některých případech zmírnit příznaky a potíže.

Tento článek vychází z www.medicalnewstoday.com, kde také naleznete více informací o tomto tématu. 

Zdroje: