Publikováno

8 nejlepších doplňků stravy při artritidě

8 nejlepších doplňků stravy při artritidě

Artritida postihuje klouby milionů dospělých každý rok. Doplňky stravy mohou pomoci zmírnit bolest a ztuhlost v oblastech těla, kde se artritida rozvinula.

Co je to artritida?

Artritida je obecné označení pro onemocnění, které postihuje klouby nebo jejich okolí. Výsledkem artritidy může být bolest a ztuhlost v postižené oblasti těla.

Ve Spojených státech trpí artritidou přibližně 58,5 milionu dospělých osob.

Zdravotní přínosy a rizika

Nadace pro artritidu (AF) uvádí, že některé doplňky stravy mohou zmírnit bolest, ztuhlost a další příznaky artritidy. Doporučuje také používat doplňky stravy vedle léků na artritidu, nikoliv jako jejich náhradu. Léky jsou jedinou vědecky prokázanou léčbou, která zpomaluje poškození kloubů.

Přehled revmatoidní artritidy (RA) z roku 2020 uvádí, že některé doplňky stravy mohou mít příznivé účinky. Výzkum vlivu stravy a doplňků stravy na RA je však omezený.

AF navíc zdůrazňuje, že před užíváním jakýchkoli doplňků stravy při artritidě je důležité poradit se s lékařem. Některé doplňky stravy se mohou vzájemně ovlivňovat s jinými léky nebo způsobovat nežádoucí účinky.

Za zmínku stojí také to, že existuje jen málo výzkumů účinnosti doplňků stravy.

Některé z doplňků stravy při artritidě

V níže uvedených částech uvádíme seznam doplňků stravy a jejich možné přínosy.

Kurkumin

Kurkumin je jednou z hlavních složek kurkumy, která může pomoci blokovat zánět. Může také podporovat zdraví srdce a předcházet dalším onemocněním. Doplňky stravy s kurkuminem však mohou způsobit ředění krve.

Studie z roku 2015 na potkanech naznačuje, že kurkuminové doplňky jsou účinným prostředkem proti artritidě.

Studie z roku 2020 zahrnující lidi navíc ukázala, že extrakt z Curcuma longa byl účinnější při snižování bolesti při osteoartritidě (OA) v koleni než placebo. Autoři studie však upozorňují, že je nutný další výzkum účinků extraktu Curcuma longa.

Národní centrum pro komplementární a integrativní zdraví uvádí, že vědci provedli rozsáhlý výzkum látek obsažených v kurkumě, ale že stále panuje nejistota ohledně jejich zdravotních účinků.

Boswellia

Boswellia neboli indické kadidlo je bylinný extrakt. Může mít protizánětlivé a bolest zmírňující účinky.

Studie z roku 2019 na potkanech naznačuje, že extrakt z boswellie může být užitečný při léčbě RA.

Kromě toho metaanalýza 2020 sedmi studií s celkem 545 účastníky zjistila, že boswellie a její extrakt mohou být účinné při léčbě OA.

Kolagen

Kolagen je přírodní bílkovina přítomná v tělesných tkáních, která podporuje klouby, šlachy, kosti, vazy a kůži.

Přehled z roku 2016 zjistil, že kolagenové doplňky mohou pomoci při OA tím, že zvyšují hustotu kostních minerálů, chrání chrupavky a zmírňují bolest.

Je důležité si uvědomit, že tento typ doplňků obvykle není vhodný pro vegetariány nebo vegany.

Rybí tuk

Rybí olej obsahuje omega-3 mastné kyseliny, které mohou mít protizánětlivé účinky. Proto může být prospěšný lidem s artritidou. Rybí olej může také zlepšovat zdraví srdce a očí, snižovat krevní tlak a podporovat zdravou pokožku.

Studie z roku 2015 na potkanech trpících artritidou zjistila, že léčba rybím olejem může mít pozitivní účinky na klouby.

Autoři studie z roku 2016, které se zúčastnilo 202 osob s OA kolen nebo pravidelnou bolestí kolen, však zjistili, že užívání vysokých dávek rybího oleje nemá pro účastníky s OA kolen žádný další přínos oproti nízkým dávkám rybího oleje. Upozorňují také, že je nutné další zkoumání účinnosti rybího oleje.

Alternativní možnosti léčby

Národní institut artritidy a muskuloskeletálních a kožních onemocnění uvádí, že lékaři používají k léčbě artritidy léky na předpis. Léky na předpis mohou pomoci snížit bolest a zabránit dalšímu poškození.

Člověk může také podstoupit operaci, která opraví poškození kloubů a pomůže zmírnit bolest.

Případně mohou být pro lidi užitečné dlahy a ortézy, které pomáhají omezit pohyb a předcházet bolesti.

Souhrn

Existuje celá řada doplňků stravy, které mohou mít protizánětlivé účinky. To znamená, že mohou být vhodné pro osoby s artritidou a mohou zlepšit zdraví jejich kloubů.

Člověk může chtít zvážit doplňky stravy, jako je rybí tuk, kolagen, boswellie a kurkumin. Tyto doplňky jsou k dispozici v různých formách, včetně softgelů, kapslí, prášků a žvýkaček.

Doplňky stravy jsou nejúčinnější, pokud je člověk užívá společně s předepsanými léky. Je však třeba provést další výzkum účinnosti doplňků stravy, včetně rozsáhlejších studií na lidech.

Před použitím jakýchkoli doplňků stravy by se měl člověk poradit s lékařem, zejména pokud užívá jakýkoli typ léků.

 

Zdroje: