Publikováno

Způsobuje menopauza závratě?

Závratě jsou běžnou součástí menopauzy a obvykle nenaznačují žádný zdravotní problém. Pokud se u vás však objevily závratě, nemusí být vždy příčinou menopauza, může se jednat o ušní infekci nebo jiné onemocnění. 

Přechod je přirozený a postihuje ženy kolem jejich středního věku. Nejedená se o nemoc, ale během toho období jsou velmi časté psychické a mentální změny včetně závratí.

Japonská studie zahrnující 471 žen ve věku 40–65 let zjistila, že 35,7 % těchto žen mělo závratě alespoň jednou týdně.

Vědci se domnívají, že roli mohu hrát také faktory jako je váš věk, stádium menopauzy, kardiovaskulární faktory, spánek, symptomy deprese či úzkosti a životní styl. 

Lepší životní styl

Zlepšení vašeho životního stylu může pomoci závratě zmírnit. 

  • Hydratace: Stále hydratace docílíte pitím velkého množství tekutin, hlavně čisté vody. 
  • Jídlo: Malé a časté porce jídla pomáhají udržet optimální hladinu cukru v krvi. Lidé by si měli vybírat potraviny s komplexními sacharidy, jako je například celozrnné pečivo a zelenina. Tělo je rozkládá pomaleji, takže pomáhají udržovat stálý přísun energie. 
  • Spánek: Stanovení pravidelného rozvrhu spánku v kombinaci se zdravým stravováním a cvičením může váš spánek také vylepšit. 
  • Zvládání stresu: Cvičení, meditace nebo jóga vám může pomoci zvládat stres lépe. Zdravá strava může být také prospěšná. 
  • Cvičení rovnováhy: Cvičení rovnováhy posiluje svaly, které rovnováhu podporují. 
  • Vedení deníku: Vedení deníku vám může pomoci nalézt potraviny, aktivity nebo léky, které závratě způsobují. 
  • Lékařská pomoc: Pokud se objeví nové příznaky nebo stávající přetrvávají či se dokonce zhoršují je vhodné vyhledat lékařskou pomoc.  

Shrnutí 

Závratě jsou během menopauzy normální a většinou odezní po přechodovém období menopauzy. Pokud jsou však závratě silné a narušují vaši kvalitu života nebo vás omezují v denních aktivitách je vhodné navštívit lékaře. 

Tento článek vychází z www.medicalnewstoday.com, kde také naleznete více informací o tomto tématu.