Publikováno Napsat komentář

Co způsobuje svědění bradavek při kojení?

Co způsobuje svědění bradavek při kojení?

Mnoho žen si během kojení stěžuje na svědění bradavek. Může jít o příznak drobné infekce nebo jen o přechodný příznak, kdy se tělo přizpůsobuje kojení. Pomoci vám může laktační poradkyně nebo lékař, který se vyzná v problematice kojení, ale často je účinná i domácí léčba. 

Příčiny

Svědění při kojení může být na bradavkách nebo na prsou. Svědění může být cítit na kůži nebo hluboko v prsou. Mezi nejčastější příčiny svědění bradavek při kojení patří:

Popraskaná a podrážděná kůže

Kojení může mít za následek suchou a podrážděnou pokožku, protože oblast bradavek může být zpočátku citlivá.

Ženy, které s kojením začínají, může překvapit, jak silně může novorozenec sát. Tkáň bradavky může být zpočátku citlivá, takže silné sání může způsobit suchou a podrážděnou pokožku, zejména u lidí, kteří měli v minulosti kožní problémy. U žen, které v minulosti trpěly ekzémy, se může v důsledku podráždění při kojení objevit ekzém na bradavkách.

Pokud je svědění bradavek způsobeno popraskanou nebo suchou kůží, příznaky budou pravděpodobně na povrchu kůže. Příznaky se obvykle zlepší, jakmile se kojení stane rutinní činností. 

Někdy se však bakterie dostanou do prsní tkáně přes drobné trhlinky v kůži a způsobí infekci, například mastitidu.

Mastitida

Mastitida je zánět a bolest v hluboké prsní tkáni, obvykle způsobený bakteriemi. Může se objevit náhle, často v prvních týdnech kojení.

Mastitida může způsobovat svědění a bolest jak na kůži, tak hluboko v prsní tkáni. U některých žen se objevují bolestivé pocity vystřelování. Prsa mohou být na dotek teplá. Mastitida může také způsobit vysokou horečku.

Lékař může na mastitidu předepsat antibiotika. Velmi vzácně se neléčená infekce může rozšířit nebo dokonce ohrozit život.

Kandidóza

Kandidoźa je kvasinková infekce v bradavce nebo prsu. Je velmi častá u kojících žen a může způsobovat svědění a bolest na bradavkách i hluboko v prsou.

Může být obtížné lokalizovat zdroj bolesti a časem se může měnit nebo zhoršovat. Plísni se daří v teplém a vlhkém prostředí, například v ústech dítěte. Žena a dítě si mohou afty předávat několik týdnů nebo dokonce měsíců.

Lékař ženě i dítěti často předepíše léčbu, která pomůže zabránit opakovanému výskytu afty.

Kontaktní dermatitida

Kontaktní dermatitida je bolest a svědění, které se objevují po kontaktu s dráždivou látkou na kůži. U některých žen se v prvních týdnech kojení objeví kontaktní dermatitida bradavek, protože jejich tělo se přizpůsobuje častému kontaktu s ústy dítěte. Někdy mohou kontaktní dermatitidu způsobit i některé krémy, které některé ženy používají jako pomoc při kojení.

Pokud má někdo kontaktní dermatitidu, svědění se objeví pouze na té části bradavky, která je v kontaktu s ústy dítěte nebo jinou dráždivou látkou. Někdy jsou bradavky červené nebo šupinaté.

Vypuzovací reflex / Reflex ejekce mléka

Vypuzovací reflex napomáhá odtoku mléka z bradavky. Sání, slyšení pláče dítěte nebo dokonce myšlenky na dítě mohou spustit reflex.

U některých žen se tento reflex objevuje také tehdy, když se kojení opozdí nebo když mají nadměrnou zásobu mateřského mléka.

Každá žena prožívá vypuzovací reflex jinak, ale někdy způsobuje krátkodobé svědění bradavek nebo prsou. Svědění, které trvá několik minut nebo hodin, pravděpodobně není způsobeno reflexem spouštění.

Špatné přisátí a špatná poloha

Kojení je dovednost, jejíž zvládnutí vyžaduje čas jak u ženy, tak u dítěte. Když se dítě špatně přisaje k prsu nebo je v poloze, která zbytečně tlačí na bradavku, může dojít k podráždění nebo poškození bradavky.

Ke svědění v důsledku špatného přisátí nebo špatné polohy často dochází v prvních týdnech kojení. Obvykle samo odezní, jakmile se dvojice naučí pohodlně kojit.

Pokud nedojde ke zlepšení, může lékař nebo porodní asistentka ženu odkázat na laktační poradkyni, která může pomoci s polohováním a řešit další problémy.

Diagnóza

Lékař, porodní asistentka nebo odborník na laktaci obvykle dokáže na základě příznaků ženy diagnostikovat příčinu svědění bradavek. Pomoci může také vyšetření dítěte, protože afty u dítěte obvykle znamenají, že afty má i matka.

Mohou také požádat o pozorování kojení dítěte. To může poskytnout důležité informace o tom, zda poloha při kojení dráždí bradavky.

Léčba a domácí prostředky


Krémy obsahující antimykotické, antibakteriální a protizánětlivé složky mohou pomoci zmírnit bolest.

Pokud bolest prsou není způsobena infekcí, může ji žena často léčit doma. Následující strategie pomáhají při svědění a bolesti bradavek:

 • Používání univerzální masti na bradavky. Tyto krémy na předpis obsahují antimykotické, antibakteriální a protizánětlivé složky, které mohou pomoci při několika příčinách bolesti bradavek.
 • Použití lanolinového krému. Studie z roku 2012 zjistila, že ženy, které používaly lanolin ke zvládnutí bolesti bradavek, měly větší pravděpodobnost, že budou kojit ještě ve 12 měsících, na rozdíl od těch, které používaly univerzální mast.
 • Změna polohy při kojení. Mělké přisátí může poškodit a podráždit bradavky. S polohováním může pomoci laktační poradkyně.
 • Aplikace tepla na prsa. To může pomoci zklidnit podráždění a zánět.
 • Osušení bradavek po každém kojení. To může pomoci zabránit popraskání a infekci.

Pokud lékař diagnostikuje infekci, může ji předepsat:

 • antimykotické krémy nebo léky proti plísním
 • antibiotika na mastitidu

Kdy navštívit lékaře


Pokud vám po kojení začnou otékat prsa, navštivte lékaře.

Při prvním kojení může být složité poznat, co je normální a co ne.

Většina žen sice může po několik dní zkoušet domácí léky, ale pokud se příznaky nezlepší nebo se zhorší, je nejlepší navštívit lékaře.

Kojící žena by se měla obrátit na lékaře, pokud se u ní objeví:

 • svědění bradavek a zarudlé, oteklé prsy
 • horečku spolu s bolestí nebo svěděním prsou
 • intenzivní svědění, které je cítit jakoby hluboko v prsou
 • dítě s bílým jazykem nebo ústy
 • bolestivou bulku v prsu, která může být známkou abscesu.

Závěr

Svědění bradavek se nejčastěji objevuje během prvních týdnů kojení, ale může se objevit kdykoli. Kojení nemá bolet a ženy nemusí kvůli kojení dítěte trpět.

I když je poměrně běžné, že v prvních týdnech pociťují určité nepohodlí, nemělo by být nesnesitelné. Případné nepříjemné pocity by měly časem odeznít.

 • Zdroje
Napsat komentář