Publikováno

Příznaky nedostatku vitamínu E

vitamín e nedostatek

Tělo potřebuje vitamin E ke svému fungování, a proto patří mezi základní vitaminy. Je rozpustný v tucích, což znamená, že ke správnému vstřebání potřebuje tuk ze stravy. Vitamin E se ukládá hlavně v játrech, než se uvolní do krevního oběhu, kde se využije.

Nedostatek je neobvyklý a obvykle je důsledkem onemocnění. Nízkou hladinu mají také někteří předčasně narození kojenci.

Vitamin E se vyskytuje v osmi chemických formách. Pomocí krevního testu může lékař zjistit, kolik má člověk jedné formy, alfa-tokoferolu. Na základě této informace může určit, jakou má člověk celkovou hladinu vitaminu E.

Normální hladina se obvykle pohybuje v rozmezí 5,5-17 miligramů na litr (mg/l). Normální rozmezí se může lišit u předčasně narozených dětí a dětí mladších 17 let. Normální rozmezí se může mírně lišit i mezi jednotlivými laboratořemi.

Pokud má dospělý člověk v krvi méně než 4 mg/l vitaminu E, obvykle potřebuje jeho doplnění.

Příznaky a symptomy nedostatku

Nízké hladiny vitaminu E mohou vést k:

 • Svalová slabost: Vitamin E je nezbytný pro centrální nervový systém. Patří mezi hlavní antioxidanty v těle a jeho nedostatek vede k oxidačnímu stresu, který může vést ke svalové slabosti.
 • Potíže s koordinací a chůzí: Nedostatek může způsobit rozpad některých neuronů, tzv. Purkyňových neuronů, a poškodit tak jejich schopnost přenášet signály.
 • Necitlivost a mravenčení: Poškození nervových vláken může nervům bránit ve správném přenosu signálů, což vede k těmto pocitům, které se také nazývají periferní neuropatie.
 • Zhoršení zraku: Nedostatek vitaminu E může oslabit světelné receptory v sítnici a dalších buňkách v oku. To může časem vést ke ztrátě zraku.
 • Problémy s imunitním systémem: Některé výzkumy naznačují, že nedostatek vitaminu E může potlačovat imunitní buňky. Zvláště ohroženi mohou být starší dospělí.

Svalová slabost a potíže s koordinací jsou neurologické příznaky, které ukazují na poškození centrálního a periferního nervového systému.

Periferní systém je síť nervů nacházejících se mimo mozek a míchu. Tyto neurony předávají zprávy do celého těla. Centrální nervový systém komunikuje mezi mozkem a míchou.

Obaly neuronů jsou většinou tvořeny tuky. Když má tělo příliš málo vitaminu E, obsahuje méně antioxidantů, které tyto tuky chrání, a funkce nervového systému se poruší.

Příčiny nedostatku vitaminu E


Genetika

Nedostatek vitaminu E se často vyskytuje v rodinách.

Znalost rodinné anamnézy může usnadnit diagnostiku některých vzácných dědičných onemocnění. Dvě z těchto onemocnění, vrozená abetalipoproteinemie a familiární izolovaný nedostatek vitaminu E, jsou chronická a vedou k extrémně nízkým hladinám vitaminu E.

Zdravotní problémy

Nedostatek vitaminu E může být také důsledkem onemocnění, která výrazně snižují vstřebávání tuků. Tělo totiž ke správnému vstřebávání vitaminu E potřebuje tuk.

Mezi tato onemocnění patří např:

 • chronická pankreatitida
 • celiakie
 • cholestatické onemocnění jater
 • cystická fibróza

Nedostatek je také častý u novorozenců a předčasně narozených dětí, které mají nižší porodní hmotnost a méně tuku.

Předčasně narozené děti jsou obzvláště ohroženy, protože nezralý trávicí trakt může narušovat vstřebávání tuků a vitaminu E.

Nedostatek vitaminu E u těchto kojenců může také vést k hemolytické anémii, která ničí červené krvinky.

Kdy navštívit lékaře


Pokud člověk nemá v anamnéze žádné genetické onemocnění, ale pociťuje jakékoli příznaky nedostatku vitaminu E, měl by se obrátit na lékaře.

Extrémně nízká hladina vitaminu E v krvi může naznačovat základní zdravotní problém. Další vyšetření pomohou určit příčinu a možnosti léčby.

Jaké jsou možnosti léčby?

Podávání doplňků stravy s vitamínem E.

Novorozenci a předčasně narozené děti

Současná praxe zahrnuje podávání vitaminu E prostřednictvím sondy v žaludku. V případě potřeby může být podáván také intravenózně.

Zatímco jedna dávka může dostatečně zvýšit hladinu vitaminu E v krvi, může být zapotřebí více dávek.

Děti a dospělí

Děti a dospělí s nedostatkem způsobeným dědičnými chorobami vyžadují suplementaci vysokými dávkami vitaminu E.

Suplementace může zastavit progresi onemocnění. Pokud je nedostatek zjištěn včas, může zabránit neurologickým příznakům.

Vitamin E ve stravě

Je velmi nepravděpodobné, že by člověk měl nízkou hladinu vitaminu E, pokud netrpí chronickým onemocněním, genetickým onemocněním nebo se nestravuje stravou s extrémně nízkým obsahem tuku. U ostatních osob obvykle není doplňování vitaminu nutné.

Vitamin E je hojně obsažen v celé řadě potravin. Tělo si ho nedokáže vyrobit, proto je nutné ho získávat ze stravy nebo z doplňků stravy.

Mezi potraviny, které obsahují vitamin E, patří např:

 • rostlinné oleje, jako je olej z pšeničných klíčků, arašídový olej a olivový olej.
 • ořechy, semena
 • celá zrna
 • mléko
 • většina zeleniny, včetně špenátu, švýcarského mangoldu, červené papriky a avokáda


Komplikace

Člověk by neměl užívat příliš mnoho vitaminů rozpustných v tucích, včetně vitaminů A, D, E a K.

Nadměrné množství vitaminu E může způsobit abnormální krvácení, bolesti svalů, průjem a zvracení. Krvácení může zvýšit riziko mrtvice a předčasné smrti.

Příliš mnoho vitaminu E může také interagovat s léky na ředění krve, jako je warfarin, a léky na chemoterapii.

Člověk by měl lékaře informovat o všech doplňcích stravy a vitamínech, které pravidelně užívá. Nepřekračujte doporučené dávkování doplňků stravy, pokud vám to lékař nedoporučí.

Závěr

Pokud má dospělý člověk nedostatek vitaminu E, je za to pravděpodobně zodpovědné chronické onemocnění nebo genetické podmínky.

Osoba by měla vyhledat odborníka a kvalifikovaného dietologa, který má s daným onemocněním zkušenosti.

Pokud je za nedostatek zodpovědná strava s extrémně nízkým obsahem tuků, lze jej odstranit přidáním tuků do stravy.

K zastavení progrese onemocnění a prevenci komplikací bude nutné průběžné doplňování vitaminu E. Pokud je osoba diagnostikována včas a dostává průběžnou léčbu, její vyhlídky jsou obvykle dobré.

Výzkum doplňků vitaminu E, toxicity a bezpečných limitů pokračuje.

Zdroje