Publikováno

Cvičení jako prevence rakoviny jater?

Podle Americké onkologické společnost (ACS) je rakovina jater stále na vzestupu a od roku 1980 se více než ztrojnásobila, kromě toho také často končí smrtí. Podle ACS je každý rok diagnostikováno kolem 800 tisíc případů na celém světě, z toho asi 700 tisíc tomuto onemocnění podlehne. 

Celosvětová naléhavost

Mezi nejvíce zasažené státy, rakovinou jater, patří Mongolsko, Egypt a Gambie. Česká republika se neobjevuje na seznamu nejvíce zasažených států, tímto typem rakoviny v roce 2018.

Rakovina jater je častější u mužů, jedná se dokonce o nejrychleji rozvíjející se rakovinu, způsobující úmrtí mužů ve Spojených státech amerických.

Cvičení

Studie na myších ukázala, že cvičení může zabránit rozvoji rakovině jater, studie je uvedena v Journal of Hepatology

Geoffrey C. Farrell a jeho kolegové geneticky modifikovali myši, aby zvýšili jejich chuť k jídlu, chtěli tím u nich zvýšit riziko obezity a cukrovky. Výzkumný tým také myším podal nízkou dávku látky způsobující rakovinu, poté je rozdělili na 2 skupiny.

Jedna skupina myší měla tréninkové kolo, na kterém uběhla až 40 km týdně. Druhá skupina myší neměla žádnou příležitost zapojit se do fyzické aktivity, proto se u nich rychle vyvinula obezita. V důsledku jejich uměle zvýšených chutí se po 6 měsících obezita objevila i u fyzicky aktivních myší.

Na konci pokusu měly neaktivní myši ztučněná játra, která jsou předchůdcem rakoviny jater, zatímco druhá skupina tímto ztučněním jater netrpěla.

Myši v obou skupinách trpěly obezitou a byly kandidáty na cukrovku, avšak u mnohem více sedavých myší se vyvinula rakovina jater.

Dvojitá výhra 

Výsledky studie poukazují na dva důvody k naději, pokud jde o boj proti rakovině jater.

Cvičení opravdu pomáhá jako prevence tohoto onemocnění a identifikace související možné léčby je také velmi povzbudivá. 

Tento článek vychází z www.medicalnewstoday.com, kde také naleznete více informací o tomto tématu.

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6507546/tps://www.cancer.org/latest-news/death-rates-from-liver-cancer-are-increasing-especially-in-men-with-less-education.html