Publikováno

Může anona ostnitá pomoci v boji proti rakovině?

Anona ostnitá (Annona muricata) je ovoce, které by mohlo pomoci v boji proti rakovině, stále ale chybí vědecké studie, které by její účinky dokázaly. Stále se také probírají určité pochybnosti o bezpečnosti jejího užívání. 

Lidé popisují chuť anony jako kombinaci jahody a jablka s náznakem citrusu. Voní jako ananas a její konzistence je krémová, podobná jako u banánu. Lidé ji často používají k výrobě zmrzliny, nápojů a sirupů. 

Většinu částí rostliny (plod, semínka, listy) používají v Africe, Karibiku a Jižní Americe jako jejich tradiční medicínu. 

Ovoce obsahuje mnoho minerálních látek, včetně vápníku, hořčíku, železa a také až 46,4 mg vitamínu C, v jednom šálku dužiny, což je více než polovina doporučené denní dávky vitamínu C. 

Potencionální přínos 

Anona ostnitá vykazuje antioxidační účinky. Antioxidanty působí proti oxidačnímu stresu, který může způsobovat různá onemocnění. 

Laboratorní výzkum rakovinových buněk a živočišných tkání navíc naznačuje, že anona ostnitá může: 

  • Způsobovat apoptózu (buněčnou smrt) buněk rakoviny plic. 
  • Inhibovat migraci a invazi buněk rakoviny tlustého střeva.
  • Stabilizovat buňky rakoviny prsu.
  • Zabránit poškození DNA v prsní tkáni (myší).

Bezpečnost 

Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) neschvaluje ani nesouhlasí se všemi tvrzeními, která označují anonu ostnitou jako lék proti rakovině. 

Existují také zprávy o bezpečnosti užívání ve spojení s cytotoxickými léky, jedny z problémů jsou ztráta vlasů a zhoršení imunitního systému. 

Vědci tvrdí, že potencionálně toxické účinky anony ostnité se mohou lišit v závislosti na částech rostliny, způsobu extrakce a doby sklizně. 

Shrnutí 

Výzkum poukazuje na výhody tohoto ovoce v boji proti rakovinovým buňkám. Tento výzkum byl většinou prováděn na zvířatech nebo pouze ve zkumavkách, tudíž je nutné provést studii nejdříve na lidech, aby se potvrdilo zda má stejné účinky. 

Toto ovoce však stále obsahuje fytochemikálie, které mohou zlepšit vaše zdraví a předcházet různým onemocněním. 

Pokud člověk prochází léčbou rakoviny, měl by se před užitím vždy nejdříve poradit se svým lékařem, aby neovlivnil dosavadní léčbu. 

Tento článek vychází z www.medicalnewstoday.com, kde také naleznete více informací o tomto tématu.