Publikováno

Stresový průjem a jeho léčba

Stres je přirozená obrana člověka. Malý stres může být i přínosný, dokáže člověka motivovat nebo zlepšit jeho soustředěnost a výkon. Naopak nadměrný nebo chronický stres může ovlivnit naše psychické i fyzické zdraví.

Průjem vyvolaný stresem

Lidské tělo přirozeně reaguje na vnímané hrozby. Mozek odhalí hrozbu, uvolní hormony, které zvýší srdeční frekvenci a zvýší se i krevní tlak. Lidé označují tento proces jako odpověď na „boj nebo útěk“.

Mozek vysílá stresové signály do střev. Střevo na tyto signály reaguje uvolněním vlastních hormonů. Tyto hormony zpomalí pohyb v žaludku a tenkém střevě, zatímco zrychlí pohyb ve střevě tlustém.

Tělo vylučuje škodlivé toxiny, ale výsledkem tohoto procesu je průjem.

Léčba

Léčba průjmu většinou trvá jen několik dní a nevyžaduje lékařskou pomoc. Následující kroky však pomohou průjem a s ním související problémy zmírnit:

  • Udržujte se hydratovaní: Během průjmu tenké střevo ani tlusté střevo neabsorbuje minerály a tekutiny tak, jak by mělo. Tato dysfunkce může vést k dehydrataci. Svoji hydrataci můžete zvýšit tím, že vypijete velké množství vody. Dobrým pomocníkem jsou také ovocné šťávy nebo polévky, které mohou nahradit potřebný sodík a draslík.
  • Jezte malá množství obyčejných uhlohydrátů: Mezi obyčejné uhlohydráty patří třeba vařená rýže a těstoviny, které jsou pro tělo snadno stravitelné.
  • Vyhněte se kořeněným jídlům: Kořeněná jídla mohou způsobit ještě větší tlak, případně zhoršit nebo prodloužit průjem.

K dispozici jsou také volně prodejné léky, které zpomalí pohyb střev. Tyto léky nejsou vhodné pro kojence a malé děti.

Stresový průjem se obvykle zlepší brzy po stresové události, která ji vyvolala. Pokud by se tento typ průjmu začal opakovat je vhodné navštívit lékaře.

Tento článek vychází z www.medicalnewstoday.com, kde také naleznete více informací o tomto tématu.

Zdroje: