Co je syndrom PANDAS?
0

PANDAS je dětská autoimunní neuropsychická porucha spojená se streptokokovou infekcí.

Děti se syndromem PANDAS mohou být snadno chybně diagnostikovány. Syndrom svými příznaky může připomínat poruchu pozornosti spojenou s hyperaktivitou (ADHD), autismus nebo OCD. Tato onemocnění však nesouvisí s žádnou infekcí.

PANDAS syndrom je neurologický stav, který se může náhle objevit po streptokokové  infekci. Proto je důležité, aby rodiče či opatrovníci vždy poskytli lékařům kompletnímu anamnézu dítěte a informovali je, pokud se po infekci příznaky dítěte změnily.

Příčiny

Tento syndrom se spíš projevuje jako skupina příznaků než jedno specifické. Přesná příčina zatím není jasná. Děti mohou mít k tomuto syndromu genetickou predispozici. Streptokoková infekce pak může tento syndrom aktivovat. 

Příznaky

Příznaky, na které je třeba se zaměřit:

  • Motorické tiky: Neobvyklé a nepravidelné pohyby, které dítě nemůže ovládat.
  • Slovní tiky: Dítě s verbálními tiky může křičet náhodné fráze nebo nesmyslná slova a slabiky.
  • OCD: Děti s OCD mají různá nutkání, např. neobvyklé rituály, jako je počítání nebo čištění, aby zmírnily svoje vtíravé myšlenky a úzkost.

Léčba

V současné době nedokáže žádný laboratorní test PANDAS rozpoznat. Místo toho se lékaři spoléhají na příznaky a anamnézu dítěte. Prvním lékem by měla být antibiotika, která zabijí streptokokovou bakterii. Pokud se příznaky po antibiotikách nezlepší, lékař doporučí přejít k léčbě tiků a OCD. Děti většinou reagují na antibiotika dobře a jejich příznaky se často zlepší nebo úplně odezní.

PANDAS se při správném léčení často zlepší, a i když ne, jeho projevy jsou zvládnutelné. Díky pokračující léčbě a podpoře rodiny může mít dítě opět šťastný a zdravý život.

Tento článek vychází z www.medicalnewstoday.com, kde také naleznete více informací o tomto tématu.

Vložte komentář

TOP