Na co se užívá magnézium?
- přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání
- přispívá k elektrolytické rovnováze
- přispívá k normálnímu energetickému metabolismu
- přispívá k normální činnosti nervové soustavy
- přispívá k normální činnosti svalů
- přispívá k normální syntéze bílkovin
- přispívá k normální psychické činnosti
- přispívá k udržení normálního stavu kostí
- přispívá k udržení normálního stavu zubů
- podílí se na procesu dělení buněk
Magnézium a průjem
Některé formy hořčíku mohou způsobit zvýšenou peristaltiku střev, což je přirozený jev, mnohdy ve zdravotnictví i využívaná záměrně.
Nejsilnější projevy průjmu při užívání hořčíku se projevu především u varianty v citrátové formě. V případě, že se průjem objeví, je potřeba snížit jeho dávku nebo přejít na jinou formu hořčíku, například magnézium oxid nebo magnézium glycinát.
Snižuje magnézium vysoký tlak?
Především v USA probíhají studie a klinické testy ohledně možnosti využití hořčíku pro snížení krevního tlaku. Ačkoliv se v průběhu těchto testů projevilo snížení krevního tlaku při užívání denní dávky 300mg hořčíku, samotná AHA (American Heart Asocition) uvádí, že tohoto efektu, kdy hořčík zprůchodňuje cévní systém a tím zvyšuje krevní průtok a snižuje tak tlak, lze dosáhnout i zdravou stravou bez suplementace doplňky stravy.
Magnézium a vápník
Vápník je samozřejmě důležitý pro tvorbu kostí. Stejně důležitou roli při tvorbě kostí má i magnézium, které vytváří hustší kostní dřeň, zlepšuje formaci kostí na molekulární úrovni a snižuje tak riziko osteoporoózy, především u žen v menopauze.
Magnézium vytváří zdravé kosti přímo i nepřímo. Protože také reguluje vstřebávání vápníku a vitamínu D3, což jsou další dva důležité prvky pro zdravé kosti.
Magnézium a vitamín B6
Podobné vedlejší účinky, jako má hořčík, může u citlivých jedinců vyvolat i vitamin B6. Těmi hlavními jsou nadýmání, křeče a průjem. Jsou to účinky poměrně známé a nejsou považovány za nežádoucí účinky. Podle Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) by se průjmy neměly objevit, pokud uživatel nepřekročí v doplňku stravy dávku 250 mg/den.
Magnézium dávkování
DDD je stanovena na 300 mg denně. Tato hodnota může být vyšší například v těhotenství.
Jaké jsou projevy nedostatku magnézia?
Nízká hladina hořčíku v těle se nazývá hypomagnezémie. Pokud není nízká hladina léčena, může následně způsobit nízkou hladinu vápníku a draslíku v těle, protože nedochází k jejich ukládání. Jelikož je hořčík důležitý pro zpracování vápníku v těle, je nepostradatelný i pro správný vývoj kostí a zubů. Nedostatek hořčíku se může projevit také zvýšením podrážděnosti a únavy (řídí uvolňování energie z glukózy). Může se objevit deprese, svalové křeče, v případě těhotenství i tvrdnutí břicha.
Co způsobuje nízkou hladinu magnézia v těle
Nejprostším důvodem může být špatná životospráva, nicméně nejčastějšími důvody hypomagnezémie jsou:
- Alkoholismus – zvýšená spotřeba alkoholu vede k nerovnováze elektrolytů v těle a tím také k vyššímu vylučování hořčíku
- Těhotenství a kojení – nastávají a kojící matky mají vyšší spotřebu hořčíku, proto mají také častěji jeho hladinu nižší
- Průjem – chronický průjem může, stejně jako alkoholismus, vést k nerovnováze elektrolytů a tím k většímu vylučování hořčíku. Například lidé s Crohnovou chorobou jsou k tomuto stavu náchylnější.
- Věk – s věkem se snižuje schopnost absorbovat hořčík.
- Diabetes – Vysoká hladina glukózy v ledvinách, může způsobit nadměrné vylučování hořčíku z těla. Lidé s Diabetes 2 a intolerancí na inzulín si mohou vytvořit chronickou nedostatečnost hořčíku.
- Selhání orgánů – především selhání ledvin může zapříčinit vysoké vylučování hořčíku z těla.
Magnézium v potravinách
Přirozenými zdroji hořčíku jsou banány, mandle, ořechy, tmavá listová zelenina, živočišné bílkoviny ale i čokoláda.
Magnézium v těhotenství
V těhotenství dochází k vyšší spotřebě hořčíku i jeho vylučování z těla. Je proto doporučena vyšší denní dávka, ideálně na pokyn lékaře. Magnézium se ve vysokých dávkách také předepisuje pokud tzv. „tvrdne břicho“ v prvním a druhém trimestru. V okamžiku blížícího se porodu, nejpozději však v průběhu 38.týdne je doporučené hořčík vysadit, jelikož tvrdnutí břicha a další symptomy nadcházejícího porodu jsou již žádané.
Zdroje:
- Barbagallo, M., & Dominguez, L. J. (2015). Magnesium and type 2 diabetes.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4549665/ - Boyle, N. B., et al. (2017). The effects of magnesium supplementation on subjective anxiety and stress—A systematic review.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5452159/ - Castiglioni, S., et al. (2013). Magnesium and osteoporosis: Current state of knowledge and future research directions.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3775240/ - DiNicolantonio, J. J., et al. (2018). Magnesium for the prevention and treatment of cardiovascular disease.
https://openheart.bmj.com/content/5/2/e000775 - Ebrahimi, E., et al. (2012). Effects of magnesium and vitamin B6 on the severity of premenstrual syndrome symptoms.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4161081/ - Gröber, U., et al. (2015). Magnesium in prevention and therapy.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4586582/ - Magnesium. (2013).
https://americanmigrainefoundation.org/resource-library/magnesium/ - Magnesium [Fact sheet]. (2019).
https://ods.od.nih.gov/factsheets/Magnesium-HealthProfessional/ - Moslehi, M., et al. (2019). The association between serum magnesium and premenstrual syndrome: A systematic review and meta-analysis of observational studies [Abstract].
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30880352 - Premenstrual syndrome (PMS). (2015).
https://www.acog.org/Patients/FAQs/Premenstrual-Syndrome-PMS?IsMobileSet=false - Silva Morais, J. B., et al. (2017). Effect of magnesium supplementation on insulin resistance in humans: A systematic review [Abstract].
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0899900717300229?via%3Dihub - Vitamins. (n.d.).
https://www.britannica.com/science/human-nutrition/Vitamins - von Luckner, A., & Riederer, F. (2017). Magnesium in migraine prophylaxis—is there an evidence-based rationale? A systematic review [Abstract].
https://headachejournal.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/head.13217 - Zhao, B., et al. (2019). The effect of magnesium intake on stroke incidence: A systematic review and meta-analysis with trial sequential analysis.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6692462/