Bor-chelát 60 kapslí 6mg

> Kód: SWU1028

EXPIRACE 06/2019

128 s DPH

Není skladem

Chci být informován o naskladnění. Zařazením na seznam naskladnění uděluji souhlas se zpracování Svého emailu pro tento seznam naskladnění.

Popis

Polokov bor je pro zdraví člověka nezbytný, protože se podílí na metabolismu ostatních
minerálních látek, zejména vápníku, hořčíku, draslíku a fosforu. J

Bor přijímáme většinou v dostatečném množství v potravě. Vyskytuje se ve většině druhů ovoce,
zeleniny a ořechů, v menším množství také v mase a rybách. V těle se mění na kyselinu boritou.

Optimální denní dávka není přesně určena, odhaduje se na asi 2 mg.

 

Předávkování produktem

Při nadměrném příjmu boru dochází k jeho ukládání v těle a dochází ke vzniku chronické otravy. Při velké dávce se toxicita může projevit i akutními příznaky – zvracení, průjem, vyrážky, artritida, letargie a vyčerpanost. Jako zajímavost lze uvést, že vědci při pozorování zvířat zjistili, že nadměrný příjem boru může potlačovat růst a imunitu. Jinak nadměrné množství boru způsobuje člověku trávicí obtíže a obecně u savců reprodukční vady (teratogenní účinek). Naproti tomu u rostlin může nadměrné množství boru zpomalit růst a rovněž inhibovat fotosyntézu.

Nedostatek produktu

Nedostatek bóru způsobuje změny kostí připomínající osteoporózu, pokles hladiny ionizovaného vápníku a kalcitoninu, zvýšenou hladinu celkového vápníku a kalcitoninu, zvýšenou hladinu celkového vápníku a vylučování vápníku močí. Nedostatek boru ve stravě poškozuje metabolismus některých minerálních prvků (vápníku, hořčíku, draslíku a fosforu) a cholakalciferolu, vitamínu D3, což může vést ke vzniku osteoporózy. Deficit boru se může projevit rovněž zpomaleným tělesným růstem, nedostatkem estrogenu v menopauze, mineralizací a křehnutí kostí.